top of page
varisimage.png

VARİS

HASTALIKLARI TEDAVİSİ

doç1.png

VARİS
Varis, bacak toplardamarlarının genişlemesi, uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanıyor. Batı toplumunda insanların %10-20’sinde görülüyor. Yaşla birlikte bu olasılık da artıyor. 50 yaşın üzerindeki her iki kişiden birinde varis görülüyor.


Kaç tip varis var?
Varisin 4 tipi bulunuyor;


Örümcek Ağı
Telanjiektazi de denilen bu damarlar ciltte yüzeysel yerleşim gösteriyor. 1 mm. Veya daha az çapta oluyorlar. Elle hissedilmiyorlar. Genellikle kırmızı renkliler. Bölgesel olarak yıldız şekilli veya örümcek ağına benzer yaygın çizgisel oluşumlar olup tüm bacağı sarabiliyorlar.


Retiküler Varisler
Ciltten hafif kabarık, çapları 4 mm.’den küçük olan mavi renkli, elle zor hissedilebilen varisler.
Büyük Toplardamar Varisleri (Safen ven varisleri)
Büyük ve küçük safen venlerinin seyirleri boyunca görülen büyük geniş kıvrımlar oluşturan, elle ve gözle kolayca fark edilebilen varisler. Bunlar 3 mm.’den büyük çaplılar. Cilt altında seyrettikleri için genellikle derinin rengini değiştirmiyorlar. Damarın kendine ait yeşilimsi renginin yansıması görülüyor. Deriden kabarık olup ayakta durmayla belirginleşiyorlar. Yatıp bacaklar yukarı kaldırıldığında kayboluyorlar.
Derindeki Büyük Damarların Varisleri
Bu toplardamarlar bacakta derin tabakada bulunuyorlar. Varisler dışarıdan görünmüyor ancak bacakta ödem ve dolaşım bozukluğuna yol açabiliyorlar.
Varisler Kimlerde Görülüyor?
Kadınlarda erkeklerden daha sık görülüyor. Kalıtımsal, yani ailesinde varis olanlarda daha sık görülüyor. Bunun dışında şişmanlık, yaşlanma, hamilelik, menopoz, uzun süre ayakta kalmanın yanı sıra derin toplardamarların tıkanıklığı ve bu damarlardaki kapak yetersizlikleri sonucunda da gözleniyor.


Varis belirtileri
Bacaklarınızda;
•    Ağrı                            Yorgunluk           Şişme
•    Dolgunluk
•    Kramp
•    Ağırlık
•    Yanma
•    Kaşıntı
•    Renk değişikliği
•    İyileşmeyen yaralar
•    Ailenizde varis varsa, damar cerrahınıza danışın.


Nasıl tanı konur?
Venöz hastalıkların tanısında temel tetkik renkli doppler ultrasonografi ile hasta damarda çapı ile reflü denilen kanın damar içerisinde geri kaçma süresi ölçümüdür. Belirli bir çap ve reflü (kaçak) süresine ulaşmış olan hasta damarlarda temel tedavi cerrahi teknikler iken bunun altında kalan değerlerde medikal tedavi, varis çorabı kullanımı ve düzenli takiptir. Çok ilerlemiş ve komplike vakalarda bilgisayarlı tomografik venöz anjiyografi ve manyetik rezonans (MR) da tanıda kullanılabilecek ileri tetkiklerdir.


Varis tedavisi seçenekleri
1. Skleroterapi: İnce ve orta kalınlıkta varislerde, sklerozon (kurutucu) ilaçların microfine (çok ince) iğnelerle hasta damarın içine verilerek varisin ortadan kaldırılmasını sağlar. Yöntem ağrısızdır ve 15-30 dakikalık işlem sorası gündelik yaşama dönülebilir.Seanslı bir işlem olup genelde haftada bir tek bacağa uygulama şeklinde yapılmaktadır.Ortalama toplam tedavi süresi 5 ile 10 seans arasındadır.Poliklinik şartlarında uygulanabilen bir yöntemdir.

2. Transkutanöz lazer ve radyofrekans: Küçük ve orta boy yüzeysel varislerde, varisleşmiş damarın lazerle veya ses dalgalarını kullanarak ısı üreten radyofrekans cihazı kullanılrak güvenli olarak ortadan kaldırılması yöntemidir. Ağrısız olan 15-30 dakikalık işlem sonrası hasta gündelik yaşamına dönebilir.

3. Endovenöz lazer ve radyofrekans : Yakın zamana kadar ameliyatla tedavi edilen, ana toplardamar varislerinin cerrahi olarak açılmaya ihtiyaç duyulmadan ultrasonografi kullanılarak ve genelde lokal uyuşturma kullanılarak  lazer katateri ya da ses dalgalarını kullanan radyofrekans kateteri ve cihazı kullanılarak (cerrahi kesi yapılmadan) ortadan kaldırılması yöntemidir.Hastalar bu yöntemle hastane yatışına ihtiyaç duymadan evlerine gidebilmekte ve işlerine ertesi gün hatta bazı uygun hastalarda aynı gün dönebilmektedirler.

4. Köpük Tedavisi: Varise neden olan ana damarın içerisine , damar duvarını birbirine yapıştıran özel bir kimyasal enjekte edilmesi ile uygulanan yöntem olup son zamanlarda ortaya çıkan, lazer ve radyoferkansdan daha pratik ve hasta için de daha hızlı işine dönebilmesini sağlayan yöntemdir.Günübirlik işlem odasında yaklaşık 20-30 dakikada uygulanıp hastanın bacağına bandaj uygulanmak suretiyle işlemden hemen sonra işlerine devam edebilmesine imkan tanımaktadır.

5. Klasik Cerrahi: Genelde belden uyuşturma ya da seçili nadir vakalarda lokal anestezi uygulanarak kasık bölgesinden yaklaşık 3 cm’lik bir kesi ile kaçağa neden olan ana damara ulaşılarak tüm dalları bağlanıp bacağın ana toplardamarından ayrıldıktan sonra diz hizasına yapılan diğer bir kesi ile alt ucu bulunup içinden bir tel gönderilmesi ile damarın yerinden çıkarılması işlemidir. Damar çıkarılması yapılabildiği gibi, ana toplardamardan safen adı verilen varise neden olan bu damarın dalları bağlandıktan sonra yerinde de bırakılabilir. Genelde ameliyathanede uygulanan bir yöntem olup hastanın bir gün hastane yatışını gerektirmektedir.

seffafpng.png
bottom of page